Rdzenni Tajowie to pierwotni mieszkańcy Tajlandii. Zamieszkiwali kraj od tysięcy lat iw rezultacie ukształtowali go kulturowo. W języku tajskim określa się je jako ท้องแค (t’hng kha), co bezpośrednio przekłada się na angielski jako „oryginalni ludzie”. Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia Tajów, na które nie ma jeszcze ostatecznej odpowiedzi. Niektórzy uczeni uważają, że współcześni Tajowie wywodzą się z różnych plemion aborygeńskich, które żyły w Tajlandii w różnych momentach historii.

Inni uważają, że pojedyncza grupa ludzi wyemigrowała z południowych Chin. Potem założyła kilka niezależnych królestw, zanim zjednoczyła się pod rządami centralnymi pod rządami króla Bhumibola Adulyadeja w 1949 roku. W każdym razie jest jasne, że większość pierwotnych mieszkańców, którzy żyją dzisiaj Tajlandia nie identyfikuje się jako Tajowie. Raczej jako ท้องแค (t’hng kha) lub „oryginalni mieszkańcy Tajlandii”. Szacuje się, że 8% populacji identyfikuje się obecnie z tą etykietą, chociaż liczba ta jest prawdopodobnie wyższa. Z jakiego powodu? Ze względu na to, że wiele osób nie przyznaje się publicznie do swojego prawdziwego dziedzictwa.

Przed podróżą pamiętaj o szczepieniu! Wykonasz je w klinice medycyny podróży.

Jeśli poważnie myślicie o dłuższym wyjeździe do azji polecamy wam wyleczyć zęby. Jest to ważne z punktu widzenia higieny. Ostatnia rzecz, którą powinniście się martwić podczas swoich wakacji to spędzanie czasu u dentysty.

Kim jest osoba tubylcza?


Rdzenna osoba to osoba z odrębną historią, która mieszka na określonym terytorium zgodnie z własnymi zwyczajami. Pojęcie ludów tubylczych zostało stworzone przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) w celu odróżnienia praw ludności tubylczej od krajów kolonizujących. Ludy tubylcze to „pierwotni mieszkańcy kraju, zwykle żyjący w odległych górach i lasach”. W Tajlandii termin ten ma nieco inne znaczenie, ponieważ nie odnosi się wyłącznie do pierwotnych mieszkańców tej ziemi. „Thais with Indigenous Ancestry” to termin obejmujący wszystkich Tajów z mieszanką tajskich, plemiennych i innych przodków. Jednak w ostatnich latach termin „ludność tubylcza” stał się bardziej popularnym terminem odnoszącym się do osób o wyraźnym pochodzeniu rasowym, które chcą identyfikować się jako „ludność rdzenna”.

Co to znaczy być tubylcem w Tajlandii?


Bycie rdzennym Tajkiem oznacza bycie częścią oryginalnych mieszkańców Tajlandii, którzy zamieszkują ten kraj od tysięcy lat. Oznacza to również posiadanie odrębnego dziedzictwa rasowego i posiadanie wielu więzi z Tajlandią, takich jak język, religia i kultura. Aby zostać uznanym za rdzenną osobę, należy spełnić co najmniej jedno z następujących kryteriów: – być potomkiem pierwotnych mieszkańców tej ziemi w Tajlandii, którzy żyli tam przed wojnami syjamsko-birmańskimi, które miały miejsce w XVII wieku i na co najmniej 500 lat temu – być bezpośrednim potomkiem pierwotnej osoby tej ziemi i mieszkać tam przez co najmniej pięć pokoleń – być bezpośrednim potomkiem pierwotnej osoby i mieszkać tam przez co najmniej jedno pokolenie.

Przed podróżą pamiętaj o szczepieniu! Wykonasz je w klinice medycyny podróży.

Dlaczego niektórzy ludzie proszą o uznanie jako „osoba tubylcza” w Tajlandii?


Istnieje kilka powodów, dla których niektórzy rdzenni Tajowie chcą oficjalnie identyfikować się jako „rdzenni mieszkańcy”. Jednym z powodów jest uzyskanie prawnego uznania świadczeń socjalnych, takich jak uzyskanie wsparcia rządowego na usługi związane z ludnością rdzenną. Innym powodem jest pokazanie światu ich odrębnego pochodzenia rasowego i tożsamości tajskiej. I wreszcie, niektórzy ludzie chcą być rozpoznawani jako tubylcy, aby odzyskać dumę ze swoich przodków i walczyć z negatywnymi stereotypami Tajów.

Jeśli zastanawiasz się, jakie szczepienia powinieneś wykonać przed podróżą za granicę, przeczytaj o tym na stronie poświęconej tematowi medycyny podróży.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *