Masaż tkanek głębokich to technika masażu stosowana głównie w leczeniu problemów układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak nadwyrężenia i kontuzje sportowe. Polega na wywieraniu ciągłego nacisku za pomocą powolnych, głębokich ruchów, aby celować w wewnętrzne warstwy mięśni i tkanki łącznej. Pomaga to rozbić tkankę bliznowatą, która tworzy się po urazie i zmniejszyć napięcie mięśni i tkanek. Może również sprzyjać szybszemu gojeniu poprzez zwiększenie przepływu krwi i zmniejszenie stanu zapalnego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o masażu tkanek głębokich.

Masaż tkanek głębokich – korzyści

Korzyści z masażu tkanek głębokich dotyczą zarówno samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego. Większość masaży koncentruje się wyłącznie na relaksie. Głęboki masaż tkanek przynosi te korzyści, ale pomaga również fizycznie pod względem bólu i sztywności. Główne zalety masażu tkanek głębokich to:

  • Ulga w bólu: Niezależnie od tego, czy zmagasz się z kontuzją sportową, żyjesz z zapaleniem powięzi podeszwowej, czy cierpisz na przewlekłą chorobę, taką jak rwa kulszowa lub fibromialgia, masaż tkanek głębokich może przynieść ulgę w bólu. Dowody wskazują, że masaż jest silnym środkiem przeciwbólowym.
  • Gojenie: Zwiększony przepływ krwi stymulowany przez masaż pomaga zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć gojenie się urazów.
  • Obniża ciśnienie krwi.
  • Poprawiona elastyczność: Masaż tkanek głębokich może poprawić zakres ruchu w napiętych mięśniach, umożliwiając lepszą wydajność i bezpieczniejsze treningi.
  • Relaks: Masaż zwiększa uwalnianie hormonów dobrego samopoczucia, takich jak dopamina, serotonina i endorfiny, dzięki czemu czujesz się zrelaksowany.
  • Pomaga w zasypianiu: oprócz tego, że pomaga ci lepiej spać z powodu łagodzenia bólu, masaż tkanek głębokich może później mieć efekt usypiający dzięki naturalnemu zastrzykowi serotoniny, który otrzymuje twoje ciało.

Stosowane techniki i przebieg

Masaż Poznań tkanek głębokich wykorzystuje silny nacisk i powolne ruchy, aby masować głębokie warstwy mięśni i powięzi. Jest to tkanka łączna, otaczająca mięśnie. Jak już wspomnieliśmy, pisząc o korzyściach – stosuje się go do rozbijania tkanki bliznowatej i rozbijania zrostów mięśni („węzły”, które odczuwamy w naszych mięśniach, to zrosty mięśni, które są pasmami sztywnej i bolesnej tkanki mięśniowej). Te węzły mogą hamować nasze krążenie i powodować ból i stany zapalne.

Kiedy masaż się rozpoczyna, masażysta zwykle zaczyna od lżejszego nacisku, aby rozgrzać mięśnie, a następnie przechodzi do głębszego nacisku. Typowe techniki stosowane w terapii masażu tkanek głębokich obejmują stripping, czyli głęboki nacisk przesuwający się wzdłuż włókien mięśniowych oraz tarcie, które wywiera nacisk na włókna mięśniowe w celu rozbicia zrostów i wyrównania włókien tkankowych.

FIZJOTERAPIA POZNAŃ

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *