Historia Tajlandii jest starożytna. Ślady ludzi znajdują się tam już od bardzo dawna. Specyficzne położenie tego kraju spowodowało, że miał on kontakt z wieloma kulturami azjatyckimi równocześnie. W wyniku tego Tajlandia jako jeden z niewielu krajów w tym regionie nie był nigdy kolonią. Wynika to z doskonałej polityki władców tego kraju oraz wykorzystania swojego położenia geograficznego.

Pamiętajcie !!! Planując swój wyjazd do Tajlandii koniecznie musicie się zaszczepić na choroby występujące w tym regionie – szczepienia Tajlandia.

Historia Tajlandii – Wczesna historia

Najwcześniejszymi znanymi mieszkańcami Tajlandii byli Austronezjanie, którzy wyemigrowali z Tajwanu i Chin około 2000 r. p.n.e. Ci pierwsi osadnicy byli rolnikami i rybakami, którzy mieszkali w małych wioskach wzdłuż wybrzeża. Następnie około roku 1000 n.e. zaczęły powstawać pierwsze tajskie królestwa.

Historia Tajlandii

Królestwo Sukhothai

Sukhothai założono w 1350 roku i trwało do 1767 roku. Pod jego rządami buddyzm stał się religią dominującą, a pismo kraju zostało ujednolicone. Królestwo było również ważnym ośrodkiem handlowym między Indiami a Chinami.

Królestwo Ayuthaya

Ayuthaya powstała w 1351 roku i trwała do 1768 roku. Było to największe miasto-państwo w Azji Południowo-Wschodniej w tym czasie i było domem dla wielu uczonych i mnichów.

Królestwo Rattanakosin

Rattanakosin zostało założone w 1782 roku i trwało do 1910 roku. Został nazwany na cześć króla Ramy I (King Chakri), który panował od 1809 do1824. Rattanakosinde szybko się rozwijał pod jego przywództwem i stał się międzynarodowym centrum handlowym.

Zanim wyjedziecie do Tajlandii pamiętajcie żeby zbadać swoje zęby! Problemy z uzębieniem albo ból mogą zniszczyć cały czas jaki spędzicie na wakacjach!

Królestwo Chulalongkorn

Chulalongkorn założono w 1782 roku i rządziło do 1909 roku. Był ostatnim królem z dynastii Chakri i jest uważany za jednego z największych monarchów Tajlandii. Następnie jego panowanie spowodowało powstanie nowoczesnej Tajlandii i przypisuje mu się zjednoczenie kraju.

Historia Tajlandii – Okres syjamski

Następnie pojawił się powszechnie zwany okres syjamski. Trwał od 1911 do 1932 roku. Rzeczywiście jego nazwa pochodzi od dawnej nazwy Tajlandii – Syjam. Notabene okres syjamski charakteryzował się niepokojami politycznymi i upadkiem gospodarczym.

Historia Tajlandii – Konferencja Poczdamska

Konferencja poczdamska odbywała się od lipca 1945 do sierpnia 1946 roku. Przedstawiciele Japonii, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji, Związku Radzieckiego, Stanów Zjednoczonych i Tajlandii spotkali się, aby omówić zakończenie II wojny światowej.

Pozostałe artykuły warte waszej uwagi:

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *