We wczesnym średniowieczu Tajlandia przeżyła okres pokoju. Kraj był rządzony przez różnych monarchów z różnych powodów, ale ostatecznie stał się znany jako „kraina lilii” ze względu na jego bujną zieleń. W Tajlandii istniało wiele dworów królewskich, a każdy z nich miał swoje zwyczaje i tradycje. Jednak istniała jedna wspólna cecha wszystkich monarchii – wszystkie były spokrewnione z buddyzmem. Innymi słowy, tajscy arystokraci wierzyli w Tajlandię jako swój dom. Można by zapytać, dlaczego, skoro większość Tajów jest teraz tak oddana nacjonalizmowi i demokracji? W tym artykule zbadamy, dlaczego niektórzy Tajowie nadal kochają swoją monarchię, a inni przyjmują nacjonalizm ponad 100 lat po odsunięciu od władzy ostatniej monarchii Tajlandii.

Jeśli zastanawiasz się, jakie szczepienia powinieneś wykonać przed podróżą za granicę, przeczytaj o tym na stronie poświęconej tematowi medycyny podróży.

Historia wojny i miłości Tajlandii


Wczesna historia Tajlandii jest ściśle związana z historią Królestwa Ayutthaya. To królestwo zostało zbudowane przez króla Ramathibodiego I w XV wieku i zyskało rozgłos w okresie Ayutthaya. Ramathibodi Byłem synem I króla Mahasamanachai, króla Luang Prabang. Urodził się w 1425 roku, a na tron ​​wstąpił w 1438 roku. Jego rządy naznaczone były ciągłymi wojnami z Birmańczykami, którzy próbowali najechać kraj i przyłączyć go do swojego królestwa. Ramathibodi I, który był wielkim wojownikiem, a także wielkim uczonym, dokonał ataków na Imperium Birmańskie i rozszerzył swoje królestwo. Był w stanie rozszerzyć granice swojego królestwa od ówczesnego wschodniego krańca rzeki Irrawaddy do zachodniego krańca rzeki Salween.

Siły birmańskie były tak słabe, że król Arakanu zaatakował Arakańczyków zamiast króla Ayutthayi. Aby chronić swoje królestwo, król Ayutthayi musiał walczyć z siłami arakańskimi, co spowodowało utratę wielu terytoriów. Ramathibodi był świetnym przywódcą i strategiem. Jego pokojowe rządy dobiegły końca, gdy birmańskie siły inwazyjne wkroczyły do ​​Ayutthayi. Birmańczycy byli tak silni, że byli w stanie pokonać króla Ayutthayi i przyłączyć królestwo do swojego królestwa. Birmańczycy ponownie najechali Ayutthaya w 1568 i 1767, w wyniku czego miasto Ayutthaya było wielokrotnie niszczone przez pożary. Archeolodzy odkryli, że mury miasta zostały wykonane ze specjalnego rodzaju cementu wypalanego w specjalnych piecach. Birmańczycy ostatecznie wycofali się z tego obszaru w 1767 roku i pozwolili mieszkańcom Ayutthaya odbudować swoje miasto.

Jeśli zastanawiasz się, jakie szczepienia powinieneś wykonać przed podróżą za granicę, przeczytaj o tym na stronie poświęconej tematowi medycyny podróży.

Monarchia tajska: starożytna instytucja z niedawną historią


W XII wieku buddyjski mnich ze Sri Lanki o imieniu Devavamsa założył nową religię w Tajlandii. Był zagorzałym orędownikiem monarchii i wierzył w ścisłe przestrzeganie nauk Buddy. Założył kilka klasztorów w Tajlandii, z których jednym był Wat Bench Plaisir, który działa do dziś. Monarchia ustanowiona przez Dewawamsę kierowała się zasadą „królewskiego syna”, co oznaczało, że król był bezpośrednim potomkiem Buddy. System ten był kontynuowany nawet po zastąpieniu buddyzmu jako oficjalnej religii w Tajlandii. We wczesnych dniach monarchii tajskiej królowie byli w stanie utrzymać swoją władzę, ustanawiając silną armię. Jednak armia ta składała się zarówno z żołnierzy, jak i mnichów. Królowie byli w stanie utrzymać kontrolę nad krajem, ponieważ ludzie byli głównie rolnikami i nie byli wystarczająco wykształceni, aby obalić monarchię.

Monarchia zmieniła się drastycznie, gdy król Syjamu Mongkut ustanowił pierwszą tajską konstytucję. Uprawnienia monarchy zostały drastycznie ograniczone, a król obowiązkowo należał do rodziny szlacheckiej. Mongkut był w stanie to zrobić, ponieważ Tajowie byli teraz piśmienni i potrafili czytać i pisać. Mongkut był również w stanie założyć pierwszy tajlandzki uniwersytet Thammasat, który stał się centrum kultury tajskiej. Po Mongkucie kilku innych królów Tajlandii próbowało ustanowić konstytucje, ale większość z nich została obalona przez przewroty wojskowe.

Ostatnia monarchia tajska, Dom Rattanakosin


Następcą króla Mongkuta został jego syn, król Chulalongkorn, który był również bardzo ważną postacią w historii Tajlandii. Zmodernizował konstytucję Tajlandii i ustanowił ministerstwa. Był także odpowiedzialny za reformy w systemie edukacji. Chulalongkorn miał wiele żon i dzieci. W rezultacie powstał Dom Rattanakosin, który jest obecną rodziną rządzącą Tajlandią. Ostatnim królem tego domu jest król Bhumibol Adulyadej, który jest najdłużej żyjącym monarchą na świecie. Obecny król ma 86 lat i zasiada na tronie od 65 lat. Monarchia tajska jest jedną z najdłużej trwających i najbardziej stabilnych na świecie. W 2016 roku Bhumibol Adulyadej został najdłużej żyjącym monarchą na świecie, gdy jego ojciec, król Mongkut, zmarł w wieku 88 lat. Wiele osób uważa, że ​​to on powinien zejść z tronu, ale Bhumibol konsekwentnie powtarza, że nie chce abdykować.

Przed podróżą pamiętaj o szczepieniu! Wykonasz je w klinice medycyny podróży.

Dlaczego niektórzy Tajowie kochają swoją monarchię?


Fakt, że monarchia tajska ma ponad sto lat i przetrwała tak długo, jest dowodem na to, że Tajowie nadal ją kochają. Wielu Tajów wierzy, że monarchia jest nadal ważną częścią tajskiej kultury i nie chcieliby, aby się zmieniła. Wierzą, że monarchia jest ważną częścią historii Tajlandii i zasługuje na ochronę. Fakt, że obecny król jest na tronie od 65 lat, jest również dowodem na to, że wielu Tajów nadal kocha swoją monarchię. Obecny król jest najdłużej żyjącym monarchą na świecie i nadal jest bardzo popularny wśród ludzi.

Na koniec jeszcze jedna sprawa?! Pamiętajcie aby przed waszymi wymarzonymi wakacjami wyleczyć zęby. Ostatnia rzecz która powinna być planem waszego urlopu to wizyta u dentystyWizyta kontrolna pozwoli wam ustalić dokładnie jakie leczenie jest wymagane. Możliwe że lekarz zasugeruje leczenie próchnicy albo wyrwanie ósemki. Lepiej to zrobić przed wyjazdem niż podczas.

Przyszłość Tajlandii jako republiki?


Tajowie są teraz znacznie lepiej wykształceni niż kiedyś, a także stali się znacznie bardziej niezależni. W przeszłości większość Tajów była niezwykle wdzięczna za możliwość zamieszkania w Tajlandii i była szczęśliwa, że ​​była posłuszna królowi. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat wielu Tajów zainteresowało się ideą bycia republiką i chcą, aby kraj stał się republiką. Wiele osób uważa, że ​​monarchię należy chronić, ale ludzie chcą republiki, w której król ma niewielką władzę. Stan zdrowia obecnego króla pogarsza się, a niektórzy uważają, że nadszedł czas, aby ustąpił z tronu i pozwolił przejąć władzę bardziej demokratycznie wybranemu prezydentowi. Król powiedział, że nie chce republiki, ale wielu Tajów ma teraz nadzieję, że ustąpi i pozwoli na bardziej demokratyczny rząd.

Przed podróżą pamiętaj o szczepieniu! Wykonasz je w klinice medycyny podróży.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *