Buddyzm po raz pierwszy pojawił się w Tajlandii ponad 1500 lat temu. Kraj jest domem dla jednej z największych populacji buddyjskich na świecie, z około 90% Tajów wyznaje wiarę. Oznacza to, że w całej Tajlandii jest wiele świątyń buddyjskich, w których można znaleźć spokój i samotność, a także uczestniczyć w zajęciach religijnych. W kraju znajduje się ponad 3000 zarejestrowanych świątyń buddyjskich, z których wiele to małe sanktuaria lub leśne rekolekcje. Jednak większość ludzi wie tylko o kilku z tych miejsc i dlatego są one tak popularne jako cele pielgrzymek. Poniżej przyjrzymy się niektórym z najpopularniejszych miejsc buddyjskich w Tajlandii. Przewiń w dół, aby przeczytać więcej o każdej świątyni.

Jeśli zastanawiasz się, jakie szczepienia powinieneś wykonać przed podróżą za granicę, przeczytaj o tym na stronie poświęconej tematowi medycyny podróży.

Świątynia Pimpandramawihan


Ta świątynia znajduje się w mieście Ayutthaya. Jest to najstarsza istniejąca tajska świątynia, zbudowana pod koniec XIII wieku. Pochodząca z okresu Sukhothai była królewską świątynią Królestwa Ayutthaya. Główny kompleks świątyni otoczony jest fosą. Król zamieszkiwał ukrytą wyspę w fosie. Świątynia została później przekształcona w uniwersytet buddyjski. Uczelnia miała różne stopnie naukowe, takie jak „Dhammakaya”, „Phanom Rung”, „Phanom Si”, „Wat Ratchanatdaram” i „Wat Tham Suphan”. Ze względu na stowarzyszenie królewskie świątynia została później przekształcona w świątynię królewską. W 1932 roku król Rama VIII oficjalnie przekształcił świątynię w świątynię publiczną.

Wat Arun (tajski: วัดอรุณ; co znaczy „Świątynia Świtu”)


Wat Arun to buddyjska świątynia położona w Bangkoku. Świątynia słynie z pięknej architektury, zwłaszcza złotej „wilayah”, czyli „wodnego pałacu”, który jest jedną z głównych atrakcji świątyni. Świątynia została zbudowana na początku XVI wieku. Jednak zewnętrzna część świątyni została zbudowana dopiero w 1593 roku, kiedy król Maha Thamrasat I z Królestwa Ayutthaya kazał zbudować świątynię jako pomnik nagrobny. Zewnętrzna część świątyni ma szereg pięciopoziomowych dachów. Dolny dach pokryty jest złotem, symbolizującym sukces mnicha, który zbudował świątynię. Cztery górne dachy pokryte są mieszanką złota i srebra, a dach centralny pokryty jest czystym złotem. Ściany świątyni ozdobione są pięknymi malowidłami ściennymi przedstawiającymi życie Pana Buddy.

Jeśli zastanawiasz się, jakie szczepienia powinieneś wykonać przed podróżą za granicę, przeczytaj o tym na stronie poświęconej tematowi medycyny podróży.

Świątynia Dusit Dtivanee


Dusit Dtivanee to buddyjska świątynia położona w Bangkoku. Nazwa świątyni oznacza „Świątynię Dobroczynnej Pomyślności”, a jej architektura jest przykładem połączenia motywów tajskich i chińskich. Dusit Dtivanee został zbudowany na początku XVIII wieku. Świątynia została zbudowana przez rodzinę królewską Królestwa Thonburi jako miejsce odpoczynku i nauki dla mnichów buddyjskich. Świątynia ma chińskie wpływy architektoniczne, takie jak zastosowanie bram bocznych w stylu chińskim. Wnętrze świątyni ozdobione jest kolorowymi freskami przedstawiającymi życie Buddy. Świątynia słynie również z pięknego ogrodu, który jest drugim co do wielkości w Bangkoku po Ogrodzie Królowej w centrum miasta.

Przed podróżą pamiętaj o szczepieniu! Wykonasz je w klinice medycyny podróży.

Wat Phra Kaew (Świątynia Królewska)


Wat Phra Kaew (tajski: วัดพระเก้า; oznacza „Świątynia Wielkiej Relikwii”) to buddyjska świątynia położona w Bangkoku. Główną atrakcją świątyni jest kolekcja starożytnych buddyjskich artefaktów, zwana „Kolekcją Wat Phra Kaew”. W kolekcji znajdują się bezcenne kamienne rzeźby, ręcznie pisane rękopisy oraz starożytne złote i srebrne artefakty religijne. Świątynia została zbudowana w 1782 roku przez Ramę I jako mauzoleum dla jego ukochanej małżonki, królowej Sao Mai. Świątynia służyła jako królewska świątynia grobowa do 1932 roku, kiedy to została przekształcona w świątynię publiczną. Świątynia zasłynęła z tego, że mieści wiele najważniejszych i najcenniejszych artefaktów buddyjskiej historii Tajlandii, w tym kolekcję Phra Kaew. Kolekcja zawiera ponad 2000 buddyjskich relikwii, w tym metalowe posągi i drewniane rzeźby, które zostały znalezione w różnych buddyjskich miejscach w całym kraju i zebrane przez rodzinę królewską.

Sanam Luang (św. Sanam)


Sanam Luang to buddyjska świątynia położona w Bangkoku. Świątynia znana jest z pięknej architektury i jest jedną z najczęściej odwiedzanych świątyń buddyjskich w mieście. Architektura świątyni przypomina posąg Buddy Vairocana, który jest rodzajem Buddy, który był często czczony w Sukhothai. Na architekturę świątyni wpłynął styl budowlany dawnej stolicy Sukhothai. Wnętrze świątyni ozdobione jest pięknymi malowidłami ściennymi przedstawiającymi życie Pana Buddy. Atrakcją świątyni jest główny posąg Buddy, który jest pokryty 1500 kawałkami złotego liścia.

Przed podróżą pamiętaj o szczepieniu! Wykonasz je w klinice medycyny podróży.

Kolejna sprawa przed wyjazdem to leczenie dentystyczne! Gorąco wam polecamy odwiedzić stomatologa przed wyjazdem. Przynajmniej na wizytę kontrolną.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *